Şeffaf Diş Plağı, Diş Teli Tedavisi

Dişlerinizdeki çapraşıklıktan memnun değilsiniz

Özellikle şeffaf plak tedavisi konusunda yaşanan ilerlemeler, ortodonti tedavisinin estetik dezavantajlarını ortadan kaldırmışken, hayalinizdeki gülüşü daha fazla ertelemeyin!

Erkek Gülüş Tasarımı Hastası
Kişiye Özel Gülüş Tasarımı
İmplant + Zirkonyum Kaplama
Gülüş Tasarımı Öncesi Gülüş Tasarımı Sonrası
Bayan Gülüş Tasarımı Hastası
Kişisel Özel Gülüş Tasarımı
Laminate Veneer
Gülüş Tasarımı Öncesi Gülüş Tasarımı sonrası
Genç Gülüş Tasarımı Hastası
Kişisel Özel Gülüş Tasarımı
Laminate Veneer
Gülüş Tasarımı Öncesi Gülüş Tasarımı Sonrası

Hasta Deneyimleri

Video Yorumlar
Google Yorumları
MDC Dent’e gelmeden önce her güldüğümde ellerimle ağzımı kapatmaktan çok yorulmuştum. Sosyal ortamlara girmekte zorlanıyordum. Instagram’da, gülen bir tane fotoğrafım yoktu. Sadece bir haftada hayatım değişti.
Gabrielle
A.B.D.
Muhteşem Değişim
105A3074

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Günlük hayatta vidalı diş olarak da bilinen implant diş, eksik Ortodonti, çeneler ve dişlerin konumlarıyla ilgili bozuklukların hareketli ve sabit apareyler kullanılarak düzeltildiği diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Düzgün diş dizilerinin sağlanmasının yanında estetik ve fonksiyonu da ideale ulaştırarak, bireyin yaşam kalitesinin yükseltilmesine katkıda bulunulur.

Dişhekimliğinin bir uzmanlık dalı olan ortodonti, diş, çene ve yüz kompleksini normal yapı ve gelişim, anomaliler ve anomalilerin tedavisi yönünden ele alan bilim dalıdır. Önceleri estetik amaçla işe başlanmış zaman içerisinde sınırları genişletilip, bugünkü konumuna ulaşılmıştır.

Toplumdaki genel kanı, ortodonti tedavisinin çocuklarda ve ergenlik döneminde uygulanabilen bir tedavi olduğudur. Ancak günümüzde ortodontinin hitap ettiği kitle oldukça genişlemiş ve uygulama alanı da aynı oranda artmıştır.

Özellikle son yıllarda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre tüm dünyada koruyucu dişhekimliğinin önem kazanması, daha bilinçli bir kitle yaratmış ve diş çürüğü vakalarında gözle görülür bir azalma meydana gelmiştir, buna bağlı olarak da kalıtım, gelişim yetersizlikleri, çeşitli yanlış alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre yalancı meme ve biberon kullanma, dudak ısırma) gibi faktörler sebebiyle oluşan rahatsızlıklar sonucu ortodontiye duyulan ilgi de artmıştır.

Ortodonti dişlerinizin sağlığı ile beraber gülümsemenizin de düzelmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir.

Çocuklarda Ortodonti

Çocuklarda ilk dişlerin (süt dişleri) konumları hakkında çok fazla endişelenmeye gerek yoktur. Bu dişler arasında bulunan boşluklar, doğal gelişim göstergesidir. Erişkinlerin dişlerindeki gibi sıkı temaslar ileride meydana gelebilecek yer darlığı ve dolayısıyla dişlerde çapraşıklığın göstergesi olabilir. Daimi dişler 6-7 yaşlarında sürmeye başlarlar ancak 7-9 yaşları arasında, kesici dişler sürene dek pek fazla problem gözlenmez.

Bununla birlikte süt dişlerinin tümü daimileriyle yer değişene dek yerinde tutulmalıdır. Aile hekiminiz sizi erken yaşta bir ortodontiste yönlendirse dahi bu her zaman tedavinin çok erken başlatılacağı anlamına gelmez. Çoğu dikkatli dişhekimi potansiyel bir problemin kontrol altında olduğu ve en uygun tedavi zamanının geçmediğinden emin olmak ister.

Ortodontik tedaviler ile iskeletsel çene bozukluklarını tedavi etmek de mümkündür (alt çenenin önde olması gibi). Bunun için çocukların büyüme çağını tamamlamadan tedaviye başlaması gerekmektedir. Çocuklarda bu tarz çenesel problemlere erken yaşlarda müdahale etmek gerekirken, sadece dişlerin düzensizlik gösterdiği durumlarda tedavi için daha fazla zaman vardır.

Yetişkinlerde Ortodonti Tedavisi

Yetişkin hastaların da dişleri hareket ettirilebilir yani bu tür tedaviler için hiçbir zaman geç kalınmış değildir. Artan yaşın tedavi süresini uzatması ve tedaviyi biraz zorlaştırması mümkün olabilir. Yine de yaş faktöründen daha önemli olan konu, dişlerin destek dokularının sağlıklı olmasıdır.

105A2310
Muayene İçin Lütfen Formu Doldurun.  Gizlilik Sözleşmesi

  IMG_5550 (1)
  IMG_7269 (1)

  Hangi durumlarda Ortodonti Tedavisi gerekir

  Aşağıdaki durumlarda ortodontik bir tedavi ile problemi çözmek mümkündür:

  • Dişler arsında boşluklar varsa
  • Dişler çapraşıksa
  • Dişler birbirne çok yakın ve sıkışıksa
  • Alt çene veya üst çene diş yapısından dolayı öndeyse
  • Bunlar dışında, parmak emme, dili dişlere değdirme ve çene sıkma gibi problemlerde de ortodontik tedavi yapılabilmektedir.

  Ortodonti tedavisinin avantajları nelerdir?

  Ortodont tedavisinin en önemli avantajlarından bir tanesi, küçük yaşta başlanabilmesi ve etkilerinin uzun yıllar boyu devam edebilmesidir. Yetişkinlikte düzeltilmesi çok zor olan, cerrahi müdahale gerektiren ağız problemleri, küçük yaşlardaki hastalarda ortodonti ile çözülebilmektedir.

  Estetik gülüş tasarımı açısından ortodonti tedavisinin avantajı, dişlerin doğal görünümüne herhangi bir müdahale yapılmadan, dişlerin dizilimlerinin düzenlenmesidir. Bu sayede, kişinin kendi dişleri tamamıyla korunmuş olur. Her vakada bu sağlanamamakla birlkte, ortodonti tedavisinin sabırla ve kurallarına uyularak yapılması durumunda başarı şansı çok yüksek olmaktadır.

  Ortodonti Tedavisinde Hangi Yöntemler Uygulanır

  Telli ortodontik tedavi

  Halk arasında diş teli olarak da anılan telli ortodontik tedavide dişlerin üzerine braket denilen parçalar eklenmektedir. Seramik veya metalden olabilen bu braketler birbirlerine tellerle ve hesaplanmış açılarla tutturulmakta, böylelikle dişlerin belli bir istikamette hareket ederek düzelmesi hedeflenmektedir.
  Telli ortodonti tedavisinde başlangıç aşamasında teller dişlerin ön yüzüne takılmakta, tedavinin tamamlanmasının ardından, diş diziliminin eski haline gelmemesi için, dişlerin iç yüzeyine retainer denen teller takılmaktadır.

  Diş teli tedavisi, başlangıç aşamasında kullanım açısından zor olması ve estetik açıdan görünüşünün tercih edilmemesi sebebiyle şeffaf diş teli ve şeffaf diş plağı şeklinde yeni alternatiflarin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

  Şeffaf diş telleri dişin üzerindeki tellerin estetik açıdan daha güzel görünmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bunun yanında halk arasında, sektörün öncü markalarından olmaları sebebiyle marka ismi olan Invisalign ve Orthero şeffaf plak olarak anılan şeffaf plaklar bunlardan en önemlisidir.

  Laminate Veneer Tedavisi

  Lingual Ortodonti Tedavisi

  Lingual ortodonti tedavisi de aslında telli bir ortodontik tedavidir. Klasik telli diş düzeltme tedavisinden tek farkı, tellerin dişlerin iç yüzeyine yani dil tarafına yerleştirilmesidir. Böylelikle hastaların estetik kaygıları giderilir ve diş telleri estetik açıdan bir sorun teşkil etmemiş olur.

  Ağız dışı Headgear apareyleri ile ortodontik tedavi

  Özellikle üst çenenin daha önde olduğu durumlarda, öndeki çenenin gelişimini yavaşlatmak ve iki çeneyi dengelemek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde ağızın dışına takılan ve enseden gücünü alan bir mekanizma ile çene formu düzenlenmeye çalışılır.

  Çene formu dışında, çarpık veya fazla öndeki dişlerin arkaya doğru itilmesinde de bu apareyler kullanılmaktadır.

  Telsiz ortodontik tedavi (şeffaf plaklar)

  Özellikle estetik kaygılardan dolayı hastalar telsiz diş düzeltme metotlarına yönelmişlerdir. Bunlar içinde hastların sıkça tercih ettiği yeni ortodonti metodu şeffaf diş plaklarıdır. Şeffaf plak tedavisinden önce hastaların ağız içi ölçümleri yüksek çözünürlüklü ağız içi kameralarıyla yapıldıktan sonra ihtiyaçlar belirlenir. Belirlenen ihtiyaçlara göre bilgisayar programları sayesinde, dişin istenen son halini alması için gereken tedavi planı oluşturulur.

  Oluşturulan tedavi planına göre, her 15 günde bir kez değişecek şekilde hastaya şeffaf plaklar verilir. Her bir plak 15 gün boyunca günde en az 20 saat takılacak şekilde bir planlama yapılır. Her bir plak dişlerde belli bir miktar değişiklik yapacak ve dişleri kendisinden sonra gelen plağın oturacağı miktarda düzeltecektir. Böylelilkle ortodonti tedavisi sonrasınd arzu edilen düzgün gülüş kazanılmış olacaktır. Bunun yanında tedavi süresince de hastaların estetik kaygılarının giderilmesi sağlanmış olacaktır.

  105A2654

  Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Ortodonti tedavisinin süresi, hastanın sahip olduğu bazı değerlere göre farklılık arz etmektedir. Bununla birlikte bir ortodonti tedavisinin 2 ay ile 2 yıl arasında bir süreye tekabül ettiği söylenebilir. Şeffaf plak kullanımı mümkün olan vakalarda bu süre 3-4 ay arasında sürebilmektedir.

  Ortodonti Tedavisinde Yaş sınırlamaları

  Her ne kadar ortodonti tedavisinde herhangi bir yaş sınırlaması bulunmasa da, sahip olunan dişlerin ve çene yapısının henüz taze olduğu genç yaşlarda tedaviden daha iyi verim aldığı söylenebilir. Bununla birlikte ortodontik problemlere her yaşta rastlanabildiği gibi her yaştan hastanın da tedavisi gerçekleştirilebilmektedir.

  Ortodonti Tedavisinin Dezavantajları ve Alternatifleri

  Ortodontik teadviye ihtiyaç duyan hastalar zaman zaman bazı dezavantajlarından dolayı bu tedaviyi tercih etmemektedirler. Bu dezavantajlar:

  • Tedavi süresince yaşanan estetik endişeler
  • Tedavinin çok uzun sürmesi
  • Tedavi sonrasında da retainer takılması gerekmesi
   gibi negatif hususlardır.

  Bu negatif hususlar, hastaları alternatif tedaviler aramaya itmektedir zira ortodontik tedavi ile çözülen bazı problemler alternatif metotlarla da çözülebilmektedir. Bu alternatiflerin başında da Zirkonyum Kron Diş tedavisi gelmektedir.

   

  Ancak her şeyden önce söylenmesi gereken, dişlere asgari müdahalenin diş hastlaıklarının tedavisinde birinci önceliğe sahip olduğudur.

  MDC DENT olarak hastaların dişlerine asgari müdahale ile gülüş tasarımı yapmayı kendimize bir prensip olarak kabul ediyoruz. Bu yüzden de, çapraşık dişlerini zirkonyum kron ile tedavi ettirmek isteyen hastalarımıza önce ortodonti tedavisinin faydalarını anlatıyoruz.

  Yine de belirli sebeplerden dolayı hastalarımızın talep etmesi durumunda, çapraşık diş problemleri ve önde diş problemlerinin çözümünde zirkonyum kron tedavisinden istifade edilebilmektedir. Böyle durumlarda dahi, dişlerin mümkün oldukça ortodonti tedavisi ile belirli bir düzeye getirilmesi ve daha sonra retainer kullanma aşamasında dişlerin zirkonyum kron ile kaplanarak dişlerin ortodonti ile kazandığı formun kaybedilmemesi hedeflenmektedir.

  Ortodonti Tedavisi Fiyatları

  Ortodonti tedavilerinin güncel fiyat bilgileri için fiyat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Up
  d

  Welcome to Reina

  Step into a true oasis of digital beauty we devised for your new beauty center, resort or spa website.

  Monday to Friday 09:00 - 18:30
  Saturday 09:00 - 12:30
  Sunday 09:00 - 12:30