Laminate Veneer Diş Kaplama

Porselen Laminate Veneer, hastalarımızın yeniden gülüşlerini kazandırmak için sunduğumuz bir metottur. Bu yöntem ile dişlerinizin üzerine yaprak inceliğinde şeffaf porselenler yapıştırarak gülüş estetiğinizi güzelleştiriyoruz. Bu nedenle yapılan işlem yaprak porselen kaplama olarak da bilinir.

Laminate Veneer Kaplama Öncesi ve Sonrası Örnekleri

Aşağıda, bazı hastalarımızın laminate veneer tedavisi öncesinde ve sonrasında çekilmiş fotoğraflarını göreceksiniz. Fotoğrafları incelerken size en yakın gülüş probleminin hangisi olduğunu da değerlendirebilirsiniz. Eğer siz de yepyeni bir gülüşe sahip olmak istiyorsanız size en uygun diş kaplama yöntemini belirlemek için sizleri ön muayeneye davet ediyoruz.

Genç Gülüş Tasarımı Hastası
Lamine Vener
Renk Sorunları
Gülüş Tasarımı Öncesi Gülüş Tasarımı Sonrası
Lamine Kaplama Hastası
Lamine Kaplama
Buraya Metin gelebilir.
Laminate Veneer Öncesi Laminate Veneer Sonrası
Lamine Kaplama Hastası
Yaprak Porselen İle Kaplama
Aralıklı Dişler
Lamine Kaplama Öncesi Lamine Kaplama Sonrası

Hasta Deneyimleri

Video Yorumlar
Google Yorumları
MDC Dent’e gelmeden önce her güldüğümde ellerimle ağzımı kapatmaktan çok yorulmuştum. Sosyal ortamlara girmekte zorlanıyordum. Instagram’da, gülen bir tane fotoğrafım yoktu. Sadece bir haftada hayatım değişti.
Gabrielle
A.B.D.
Muhteşem Değişim

Laminate Veneer Nedir?

Laminate veneer diş kaplaması gülüşünden şikayetçi olan kişilerin başvurduğu bir estetik gülüş tasarımı yöntemidir. Bu işlemde dişlerin sadece ön yüzeyi çok ince (0,5 – 1 mm) ve ışığı geçiren transparan EMAX adı verilen porselen ile kaplanır. Bu yöntem uygulanırken diş yüzeyinde hafif bir pürüzleme işlemi dışında, dişin doğal yapısına hemen hemen hiç müdahale edilmez. Dolayısıyla doğal dişleriniz herhangi bir zarar görmez ve tedavi sonrasında korunmuş olur.

Laminate Veneer Kaplama
Laminate Veneer Tedavisi

Laminate veneer tedavisinde kullanılan laminalar, dişlerinizi örtecek biçimde şekillendirilmiş yaprak inceliğinde porselen kabuklardır. Bu yüzden yaprak porselen ifadesi de bu yöntem için sıklıkla kullanılır. Ayrıca Laminate Veneer’ler, ışığı yansıtarak doğal bir görünüm verebilmeleri için yarı saydam olacak şekilde tasarlanır. Dayanıklı yapıları ile ön plana çıkan veneer’ler dişlerin ön yüzeyine sıkıca yapışır. Bu nedenle kırılma veya çatlama meydana gelmeden uzun süreli kullanım olanağı sunar.

Eğer Laminate Veneer’ler dişlerinizin etrafını tümüyle örten bir kaplama şeklinde ise bu işleme zirkonyum kaplama veya tam porselen lamine ismi verilmektedir.

Laminate Veneer Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Dişlerimin renginden memnun değilim,
 • Dişlerimin şeklinden memnun değilim,
 • Dişlerim hafif çapraşık,
 • Ön dişlerim arasındaki aralık beni rahatsız ediyor,

Eğer yukarıdaki şikayetlerden bir veya birden fazlasına sahipseniz laminate veneer sizin için doğru seçenek olabilir. Bu tür durumlarda dişlerinizin sadece ön yüzeyini kaplatarak daha düzgün bir gülüşe ulaşmanız mümkündür.

Laminate Veneer tedavisine uygun olup olmadığınızın kesin cevabı uzman bir hekimin sizi muayene etmesi sonrasında verilebilir. Ancak temel kriterleri sağlayıp sağlamadığınızı kendiniz de değerlendirebilirsiniz. Bu tedaviye uygunluğunuzu değerlendirmek için üç önemli husus vardır.
 • Dişlerinizin genel sağlık durumu iyi olmalıdır.
 • Dişlerinizin diziliminde hafif çapraşıklıklar dışında başka bir sorun olmamalıdır.
 • Diş sıkma probleminiz olmamalıdır. Birçok hasta yıllarca fark etmeden geceleri dişlerini sıkmaktadır. Gıcırdatma sadece Lamine dişler için değil, aynı zamanda doğal dişler için de oldukça zararlıdır. Bazı hafif diş sıkması durumlarında Porselen Laminate Veneer yapmak mümkün olabilir, ancak tedaviden sonra geceleri, gece plağı (ağız koruma plağı olarak da adlandırılır) kullanılması tavsiye edilir.
 • Son olarak, hangi dişlerin kaplanacağı da tedaviye uygun olup olmadığınızı belirler. Laminate veneer diş kaplama sadece ön dişlere (10 alt ve 10 üst diş) uygulanabilir. Arka dişler (azı dişleri) özellikle çiğneme esnasında çok daha fazla yük aldığından dolayı, daha dayanıklı olan Zirkonyum kaplamalar ile kaplanmaları gerekir.
Muayene İçin Lütfen Formu Doldurun.  Gizlilik Sözleşmesi

  IMG_5550 (1)

  Laminate Veneer Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

  • Dişleriniz normalden fazla çapraşık ise,
  • Diş sağlığınızdan şikayetçi iseniz, örneğin dişlerinizde ciddi çürükler ve diş kayıpları mevcut ise,
  • Diş sıkma problemi yaşıyorsanız ve bu sebeple dişleriniz aşınmış durumdaysa Laminate Veneer tedavisi uygulanamaz. 

  Bu tür durumlarda Zirkonyum Diş Kaplama sizin için daha uygun bir tedavi yöntemi olabilir.

  Laminate Veneer Tedavisi Aşamaları

  Tedavi genel olarak aşağıdaki aşamalardan oluşmaktadır. Hastanın ihtiyaçlarına göre tedavinin şeklinde ve süresinde değişiklikler olabileceğini lütfen unutmayınız.

   1. Ön muayene ve tedavi tipine karar verilmesi (1’nci Gün)
   2. Dişlerin hazırlanması (1’inci Gün)
   3. Geçici dişlerin hazırlanması ve takılması (1’inci Gün)
   4. İlk Prova (3-4’üncü Gün)
   5. İkinci Prova ve Laminate Veneer’lerin Yapıştırılması (3-5’inci Gün)
   6. Son Kontrol (5-7’nci Gün)

  Laminate veneer diş kaplama tedavisi azami derecede profesyonellik, laboratuvar ekibinin yoğun çalışması ve hassas bir artistik bakış açısı gerektirir. Bu nedenle çok zorlu ve yoğun mesai sonucu gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir.

  Bu yoğun çabanın ve ekip çalışmasının bir sonucu olarak tedavi sonrasında doğal halinden ayırt edilemeyen, beyaz ve estetik bir gülüş elde edilebilmektedir. Ayrıca doğal diş yapısı da azami derecede korunmuş olmaktadır.

  Laminate Veneer Hastası

  Laminate Veneer Kaplama Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Tedavinin ne kadar süreceği yapılacak işleme göre değişebilir. Bununla birlikte MDC Dent’te laminate veneer diş kaplama tedavisi bir haftadan az bir sürede tamamlanmaktadır.

  Laminate Veneer ile Zirkonyum Kaplama Arasındaki Farklar Nelerdir? 

  Laminate veneer ile zirkonyum kaplama arasındaki farklar iki kategoride incelenebilir. 

  • Tedavi yöntemi açısından farklar
  • Tedavi sonrasında elde edilen görünüş açısından farklar.
  Laminate Veneer Öncesi Sonrası

  Tedavi Yöntemi Açısından Farklar

  Yaprak porselen de denilen Laminate Veneer’ler, orijinal dişlerin üst yüzeyine yapıştırılan kompozit, porselen veya benzeri malzemeden yapılmış yaprak inceliğinde estetik materyallerdir. Öte yandan, zirkonyum kaplama veya tam porselen kaplamalar ise tüm dişi kaplayan, yani çepeçevre saran bir uygulamadır.

  Lamineler sadece estetik amaçlı kullanılırken, kaplama dişler estetik amaçlı kullanıma ek olarak diş kırıklarında, dişlerin yıpranması durumunda veya büyük dolgulara sahip hastalarda, standart diş restorasyonu amacıyla da tercih edilebilir.

  Bu iki yöntem arasındaki temel fark, tedavi sırasında dişlerin ne kadar törpüleneceğidir. Zirkonyum kaplama dişe ihtiyaç duyulursa; diş, kaplamanın yerleştirilebilmesi için törpülenir. Eğer doktorunuz laminate veneer tedavisine karar vermişse dişinizin yapısına bağlı olarak dişlerinize minimal bir dokunuşla, hatta (bazı durumlarda) hiç dokunmadan laminate veneer yapmak mümkün olabilir.

  Dişlere asgari miktarda dokunularak yapılan bu işleme minimal invaziv diş hekimliği denir. MDC Dent ekibi olarak, doğal dişi mümkün olduğunca korumanın etik ve ahlaki bir sorumluluk olduğuna inanıyor ve her zaman minimal invaziv diş hekimliği etik kurallarına bağlı çalışıyoruz.

  Tedavi Sonrasında Elde Edilen Görünüş Açısından Farklar

  Bazı hastalarımız zirkonyum kaplama dişlerin laminate veneer’lere göre daha az estetik göründüğünü düşünür. Aslında, bu tam da doğru değildir.

  Diş laboratuvarlarının çoğu zirkonyum kaplama diş yapabilse de, laminate veneer yapma yeteneğine sahip değildir. Çünkü kaplama diş üretmek nispeten daha kolay ve daha basit bir işlemdir.

  Bununla birlikte, zirkonyum kaplama yönteminde dişlerde estetik ve mükemmel bir sonuç elde etmek için daha fazla zamana ve sanatsal dokunuşlara ihtiyaç vardır. Ancak bu sayede kaplama dişler, laminate veneerler kadar estetik görünebilir.

  Her laboratuvar kaplama dişler ile estetik sonuçlar elde edemez. Bu sebeple hastalarımız arasında zirkonyum kaplama sonrasında istedikleri gülüşü elde edemeyecekleri endişesi olabilmektedir.

  MDC Dent’te bu problemi çözmek ve estetik anlamda en iyi sonuçlara ulaşabilmek adına kliniğe özel kurulmuş bir laboratuvar bulunmaktadır. Tecrübeli seramistlerimizi ve tasarımcıları Türkiye’nin en iyileri arasından seçtik. Onlara, estetik kaplama dişleri, tam porselenleri ve porselen laminate veneerleri üretmek için bir sanatçı gibi çalışabilecekleri güzel bir ortam sağladık.

  Laminate Veneer ve Diş Beyazlatma Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Lazer diş beyazlatma olarak da bilinen diş beyazlatma tedavisi, laminate veneer ve zirkonyum kaplama gibi tedavilere bir alternatif olarak tercih edilir. Bu tedavi yöntemi hastanın dişlerinin rengi yılların etkisiyle veya yemek alışkanlıklarıyla (özellikle kahve, çay, sigara tüketimi ve asitli gıdalar renk değişimini tetiklemektedir) değiştiğinde uygulanır. Diş Beyazlatma, daha az maliyetli ve hızlı bir tedavi olduğundan özellikle hızlı çözüm isteyen hastalar tarafından tercih edilir.

  Diş Beyazlatma ve Laminate Veneer tedavisi arasındaki en büyük fark, diş beyazlatma işlemi sonrasında elde edilecek sonuçların önceden kestirilememesidir. Laminate Veneer tedavisinde hastanın istediği renk ve diş şekli sağlanabilir. Ancak diş beyazlatma tedavisinde her hastanın dişleri bu tedaviye farklı tepki verir ve farklı derecelerde beyazlar. Bazı durumlarda, dişler 3-4 tona kadar beyazlarken, bazı durumlarda sadece yarım ton beyazlama elde edilir.

  Bir diğer fark da, tedavilerin ömrüdür. Diş beyazlatma tedavisi sonucu elde edilen beyazlık yaklaşık bir yıl sürer. Laminate Veneer tedavisi sonrasında elde edilen renk ise yaklaşık 10 yıl boyunca sürebilir.

  Belirli bir renk talebiniz varsa veya dişinizin şeklini değiştirmek istiyorsanız, lamina tedavisini düşünebilirsiniz. Dişlerinizin şeklinden memnunsanız ve ufak bir renk dokunuşuyla hızlı sonuç almak istiyorsanız, beyazlatma sizin için kısa vadeli bir çözüm olabilir.

  Aşağıdaki tabloda diş beyazlatma tedavisi ve laminate veneer tedavisi arasındaki farklar daha rahat görülebilir.

  TedaviAvantajlarıDezavantajları
  Laminate Veneer
  • Uzun ömürlü (ort. 10 yıl ve üzeri)
  • Kahve, çay veya şarap gibi içeceklerin tüketiminde kısıtlama yoktur.
  • Şekil ve renk tercihi yapılabilir
  • Renkte bozulma yoktur
  • Beyazlatmaya göre daha pahalı bir tedavidir
  • Tedavi süresi daha uzundur
  • Dişlerin doğal yapısına az da olsa müdahale edilir
  Diş Beyazlatma
  • Fiyatı daha uygundur
  • Evde uygulanabilir (özel beyazlama kiti ile)
  • Hızlı sonuç alınır (1 saat)
  • Dişlerde hassasiyet oluşabilir
  • İşlem sonrasında 2-3 hafta renkli içecekler tüketilmemelidir
  • Her yıl tekrarlanması gerekir
  • Üç defadan fazla yapılması tavsiye edilmez
  • İstenilen renk veya şekil seçilemez

  Laminate Veneer Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

  Kliniğimizde E.max © Laminate Veneer Diş Kaplama yapmak için Ivoclar’ın EMAX malzemesini kullanıyoruz. EMAX, yaprak porselen için mevcut en dayanıklı malzeme olarak bilinir. Diş sıkmanız yoksa, gülüş tasarımınızı ortalama 10 yıl ve daha fazla kullanabileceğinizi öngörüyoruz. Şayet diş sıkmanız varsa, farklı tedbirler ve tedavi metotları için doktorunuza danışabilirsiniz.

  Laminate Veneer Fiyatları Ne Kadardır?

  Laminate veneer fiyatları, hastanının tedavi ihtiyacına, tedavide tercih edilen materyale ve uygulamanın yapıldığı diş kliniğine göre farklılık gösterebilir. En doğru fiyat değerlendirmesini öğrenebilmek için hekimin ön muayenesi şarttır.

  Up
  d

  Welcome to Reina

  Step into a true oasis of digital beauty we devised for your new beauty center, resort or spa website.

  Monday to Friday 09:00 - 18:30
  Saturday 09:00 - 12:30
  Sunday 09:00 - 12:30